İDAL PATENT YÖNETİMİ; Uluslararası önemli yayıncılık kuruluşu INTL tarafından 2015 yılı için verilen "Türkiye’nin uzman marka ve patent firması" ödülüne layık görülmüştür.

İdal Patent Yönetimi Olarak Bizler;

 

Tescil ettirmek istediğiniz markanızın araştırmasını ücretsiz olarak yapıyor ve deneyimli vekillerimiz ve avukatlarımızla başvuru işlemlerinizi titizlikle gerçekleştirirken, tescilli markanızın koruma süresi olan 10 yıl boyunca da izlemesini ücret talep etmeden yapıyoruz; böylece markanızla birebir veya benzer markaların tescil edilmesini de engellemiş oluyoruz.

 

Marka tescili temelde, uluslararası marka sınıflandırmasına uyumlu olarak gerçekleştirilmelidir. İşletmenin sunduğu ürün ve hizmetlerin her biri bu sınıflandırma göz önüne alınarak belirlenmeli ve her ülkenin gerektirdiği şekilde başvurular dosyalanmalı ve takibi gerçekleştirilmelidir.

 

İdal Patent, bu süreçleri baştan sona takip ederken, müvekkillerine markalaşma konusunda artı değerler katmakta ve marka geliştirme stratejileri üreterek korumayı en üst düzeyde sağlamaktadır.

Ülkeden ülkeye değişen bu uygulama ve stratejiler İdal Patent’in geniş ve uzman iş ağları vasıtasıyla en üst düzeyde siz değerli müvekkillerimize yansıtılmaktadır.

 

Marka Nedir?

 

Bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerinin bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlayan, isim ve soyisimler dahil, özellikle sözcükler, harfler, şekiller, sayılar, malların biçimi veya ambalajlarının resimleri, 3 boyutlu biçimler gibi çizimle görüntülenebilen, son yıllarda ses kombinasyonlarını da içeren işaretlere MARKA denir.

 

Marka Tescili Nedir? Markamı Neden Tescil Ettirmeliyim?

 

Emek vererek oluşturduğunuz veya oluşturacağınız bir işletmenin temelinde yer alan markanızın kötü niyetli kişiler tarafından veya herhangi bir yerde tesadüfen kullanılmasını yahut taklit edilmesini engellemek ancak o markanın size ait olduğunu kanıtlayacak bir belgeye sahip olmanız ile mümkündür. Tescilsiz olarak kullandığınız marka veya ayırt edilemeyecek kadar benzer olan bir marka sizden önce bir başkası tarafından tescil edilmiş ise, marka sahibi size yaptırımlar uygulalatabilir ve işletmenizi dava yoluyla engelleyebilir. Marka tescili, o markanın belirtilen sınıflarda hakkın size ait olduğunu gösteren devlet tarafından verilen bir belgedir.

 

Marka Tescil Sınıflandırması ?

 

Markalar 45 tane sınıfın olduğu NICE sınıflarına göre korunurlar. 1den 35e kadar olan sınıflar ürünlerin üretimini kapsarken 35-45 arasındaki sınıflar hizmet sektörünü kapsamaktadır. Örnek olarak; bir çikolata üreticisi öncelikle 30.sınıftan markasını koruması gerekirken, sigorta hizmeti sağlayan bir firma ise öncelikle 36. sınıftan markasını tescil ettirmesi gerekir. Sınıflandırması yanlış yapılmış bir marka tescil başvurusunun hiçbir anlamı kalmayacaktır. İdal Patent Yönetimi olarak, marka tescilinin en önemli konusu olan sınıflandırmada sizlere profesyonel ve güvenilir bir hizmet sunuyoruz.

 

Marka Tescil Prosedürü?

 

Başvurusu yapılan bir markanın korunması başvuru anı itibariyle başlar. Türk Patent Enstitüsü'ndeki uzmanların yoğunluğuna göre yaklaşık 4 aylık inceleme sonrası markanız resmi marka bülteninde 3 ay süreyle yayına çıkar. Yayında da bir itiraz gelmemesi durumunda, markanız başvuruyu takiben 9-10. ayda tescile bağlanır. Bu tescil işlemi markanızın 10 yıl boyunca koruma altında olduğunu ve yenileme talebi gelmesi halinde 10ar yıllık sürelerle korumanın devam edeceğini gösterir.

 

Marka Tescil İçin Gereken Belgeler?

 

1. Vekaletname (Noter onayına gerek yoktur.)

2. Varsa marka örneği / logo

3. Rüçhan isteniyorsa rüçhan belgesi.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

logo tescili, isim tescili nedir? marka patenti, isim patenti, firma tescil nedir? aralarında fark var mıdır? doğru terimler midir? marka sorgulama, marka kontrol, marka tescil sorgulama, isim tescil sorgulama nasıl yapılır? marka yenileme ne zaman yapılmalıdır? marka tescil belgesi nedir, nasıl alınır? marka başvurusu nasıl yapılır? ve daha bir çok sorunuz için lütfen aşağıdaki Sıkça Sorulan Sorulara göz atın

 Ya da hemen bizi arayın...

 

Logo Tescil Nedir? Nasıl Yapılır?

marka tescil ile aynı haklara ve öneme sahip olan logo tescili, prosedür olarak da marka tescil ile aynı şekilde ilerlemektedir. Herhangi bir marka tescil başvurunuza logonuzun da dahil edilebileceği gibi tek başına da tescil başvurusu yapılabilir.

 

İsim Tescil Nedir? Nasıl Yapılır?

Halk arasında isim tescili olarak da bilinen uygulama aslında marka tescili'dir. Çok yanlış bir kullanım olmamakla beraber marka tescili daha uygun bir ifade olacaktır.

 

Marka Patenti ya da İsim Patenti Nedir?

Marka Patenti ve İsim patenti, terim olarak yanlış bir ibaredir. Patent kısaca bir "buluşa" verilen tescilin ismidir. Dolayısıyla işletme adının patentlenmesi gibi bir tanım yanlış olacaktır.

 

Marka Tescil Sorgulama , Marka Tescil Kontrol , Marka Sorgulama Nedir , İsim Tescil Sorgulama? Nasıl Yapılır?

Marka tescil sorgulama işlemi, markanızın tescil başvurusunu yapmadan önce markanızın tescile uygun olup olmadığını görmek için yapılan uygulamaya denir. İdal Patent Yönetimi olarak uzman vekil ve avukatlarımızla detaylı ve güvenilir bir araştırma yaparak bu konuda sizi en iyi şekilde yönlendiriyoruz.

 

Marka Yenileme Ne Zaman Yapılmalıdır?

Markalar Tescil edildikten sonra 10 yıl süreyle korunurlar. Her 10 yılda bir yenilenerek Markalar nesilden nesile aktarılabilirler. İyi takip edilmesi gereken marka yenileme işlemleri İdal Patent Yönetimi tarafından titizlikle takip edilmektedir.

 

Marka Tescil Başvuruma İtiraz Gelirse Ne Olur?

Marka Tescil Başvurunuza 3 aylık yayın süresinde itiraz gelmesi markanızın red olacağı anlamı taşımamaktadır. Markaya gelen itiraza karşı görüşümüzü uzman vekil ve avukatlarımızla bildiriyoruz. İdal Patent Yönetimi olarak bu konuda başarı oranımız çok yüksektir.

 

Marka Tescil Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Marka Tescil Belgesi, markanızın belirtilen sınıflarda koruması olduğunu gösteren bir belgedir. Türkiye'de başvurusu yapılmış bir markanın tescil belgesi Türk Patent Enstitüsü tarafından verilir.

 

Üretim Yapmıyorum Marka Tescil Yapmama Gerek Var mı ?

Evet. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 45 marka sınıfından 10 tanesi hizmet sektörüyle ilgilidir. Hizmet sektöründe de olsanız; markanızı kötü niyetli olarak kullanmak isteyenler çıkabilir, markanızı sizden önce tescil ettirebilir ve sizi zor duruma düşürebilirler. Müşterilerinize karşı güven vermek için markanızın tescilli olması çok önemlidir.

Marka

Patent

Tasarım

Lisans

Fikri Haklar

Armada İş Merkezi

Beştepe Mahallesi Dumlupınar Bulvarı,

No:6A/18 Kat:12 Ofis:1225H6

06560 Yenimahalle/Ankara

T: 0312 417 9985

T: 0312 295 6413

E: idal@idal.com.tr